Zajęcia Dodatkowe

Przedszkole oferuje dodatkowe zajęcia: religia, język angielski , rytmikę , logopedia, taniec towarzyski oraz karate.

Religia
Dzieci dowiadują się o prawdach wiary, uczą się modlitwy, szacunku do Pana Boga i drugiego człowieka. Siostry stosują ciekawe metody pracy (nauka poprzez zabawę, śpiew, zajęcia plastyczne) zachęcają dzieci do modlitwy.

Język angielski

Dzieci poprzez zabawę i śpiew poznają tajniki języka angielskiego. Są to zajęcia nieobowiązkowe, dla chętnych dzieci, prowadzone w formie zabawowej przez pana Mariusza Ilko. Bierze w niej udział cała grupa z podziałem na grupy wiekowe. W naszym przedszkolu są dwie grupy: początkująca i zaawansowana (dla dzieci, które już pobierały lekcje języka angielskiego). Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po 30 minut. Dla dzieci początkujących zajęcia trwają 15 minut jeden raz w tygodniu.

Rytmika
Rytmika jest czasem mile spędzanym i bardzo oczekiwanych przez małe pociechy, gdyż ruch jest podstawą rozwoju. Na zajęciach muzyczno – rytmicznych dzieci uczą się piosenek i poznają różne rodzaje muzyki. Uczestniczą w zabawach rozwijających poczucie rytmu, wrażliwość słuchową, ekspresję ruchową, poznają układy taneczne. Dla chętnych zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po 30 minut dla wszystkich grup wiekowych.

Logopedia

Nad nieprawidłowościami należy pracować od momentu wystąpienia, aby zapobiec ich pogłębianiu się i dalszym konsekwencjom!  Warto także korzystać z zajęć profilaktycznych, jeśli przedszkole oferuje taką możliwość.  Jak wiadomo zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Logopeda czuwa nie tylko nad piękną artykulacją dzieci. Skupia się na wszystkich czynnikach, które mogą zaburzać rozwój komunikowania się, tj. na rozumieniu, słuchu, sposobie oddychania, budowie anatomicznej aparatu mowy, stanie uzębienia, pamięci, czy rozwoju motorycznym. Bierze pod uwagę całościowy rozwój dziecka i w razie konieczności sugeruje rodzicom konsultacje z innym specjalistą np. ortodontą, laryngologiem, fizjoterapeutą, czy psychologiem dziecięcym.

Logopeda co jakiś czas przeprowadza tzw. badania przesiewowe, aby skontrolować mowę wszystkich dzieci w przedszkolu i wyłonić te, które potrzebują jego pomocy.

Prawdą jest, że rozwój dzieci przebiega w różnym tempie. Jedne potrafią wypowiedzieć wszystkie głoski, podczas, gdy inne mają jeszcze trudności. Pamiętajmy jednak, że to logopeda powinien ocenić, czy mowa naszej pociechy mieści się w normie i czy warto jeszcze poczekać na pojawienie się głoski, czy należy rozpocząć pracę nad poprawą jakości mowy od razu.

Taniec towarzyski:

Zajęcia prowadzone są w formie spontanicznej zabawy połączonej z tańcem. Zajęcia taneczne są często pierwszą okazją dla dzieci do kontaktu z usystematyzowaną formą ruchu.

W programie zajęć tańca  dla dzieci są między innymi:

  • Tańce towarzyskie: samba, walc wiedeński, walc angielski, cha cha
  • Tańce ludowe: polka, polonez
  • Taniec dyskotekowy
  • rock and roll
  • Zabawy: kaczuszki, chocolate, zorba, macarena, crazy frog i inne.

Zajęcia umożliwiają przede wszystkim:

  • spożytkowanie przez dzieci nadmiaru energii
  • poprawę postawy i koordynacji ruchowej
  • oswojenie z rytmem
  • pobudzenie kreatywności

Program realizowany jest metodą odtwórczo – naśladowczą.

Karate w przedszkolu

Dzieci poprzez zabawę i odpowiedni zestaw ćwiczeń, dopasowany do wieku maluchów, małymi krokami poznają świat karate tradycyjnego. Uczą się zachowania w Dojo  poprzez wprowadzanie kultury japońskiej. Poznają podstawowe techniki . Zestawy ćwiczeń dla maluszków – to przede wszystkim ćwiczenia kształtujące sylwetkę oparte na ćwiczeniach korekcyjnych.